مرتبط با : سیاسی , 

هفته نامه انگلیسی اكونومیست:
به گزارش مشرق به نقل از کیهان، هفته نامه انگلیسی اكونومیست، این تحلیل را در ارزیابی علت مقاومت پیروزمندانه جمهوری اسلامی بر سر چالش هسته ای با غرب منتشر كرد و با اشاره به بی نظیر بودن مدیریت رهبر انقلاب در غلبه بر بحران ها نوشت: جمهوری اسلامی توانست حوادث تابستان سال 2009 را به خوبی مهار كند. پس از سركوب جنبش سبز، ایران هدف تحریم های شدید و ترور و خرابكاری علیه تاسیسات اتمی اش قرار گرفت. اما با همه این اتفاقات، اكنون گروه 1+5 از موضع احترام متقابل، با ایران پای میز مذاكره نشسته است. یكی از دلایل مهم استقامت ایران در مقابل مسائلی كه در نگاه دیگران بحران بسیار حاد تلقی می شود، مدیریت كارساز و غیرمتعارف آیت الله خامنه ای است.
اكونومیست در ادامه این تحلیل با اشاره به شكست آشوبگری 3 سال پیش ضد انقلاب می افزاید: چند هفته پیش كروبی را به سفری تفریحی در كاشان بردند. فشار بر اپوزیسیون تا حدود زیادی كاهش یافته و به تعبیر یكی از فعالان جنبش سبز، حكومت ایران پروژه مهار اپوزیسیون را به خوبی اجرا كرده است.
این نشریه اضافه كرد: ایران اكنون مطمئن است كه متحد خود در سوریه را از دست نخواهد داد. نوری المالكی نخست وزیر عراق كه اخیرا از تهران دیدن كرد، یك سیاستمدار شیعه است كه سال ها در ایران زندگی كرده و با حكومت های رقیب جمهوری اسلامی، به ویژه تركیه و عربستان سعودی، روابط بسیار بدی دارد.
هفته نامه مذكور با تاكید بر این كه رهبری ایران مدیریت كاملی بر مسائل مهم سیاست خارجی و داخلی دارد، نوشت: آیت الله خامنه ای بمب اتمی را حرام اعلام كرده و این یك حكم دینی نقض ناپذیر است. نهادهای امنیتی آمریكا نیز پذیرفته اند كه ایران سرگرم تولید سلاح اتمی نیست.
اكونومیست تاكید كرد: اعتقادات مذهبی مردم باعث شده تا آنها از گروه های مخالف جدا شوند. جمهوری اسلامی بر خلاف رژیم های دیگر منطقه كه اعتقادی به مذهب ندارند، برپایه اعتقادات دینی مردم به ویژه اقشار فرودست شكل گرفته و همچنان از این حمایت مردمی بهره مند است.

مشرق